Czy wiesz, że do przedwczesnego zużycia się Twojego samochodu może przyczynić się sposób, w jaki go eksploatujesz? Niektóre nawyki, które wydają się nieszkodliwe, mogą wpłynąć na stan Twojego samochodu i doprowadzić do niechcianych awarii. Czego się wystrzegać i na co szczególnie zwrócić uwagę?
1. Dbaj o podwozie!
Zużyte zawieszenie znacząco obniża nie tylko komfort jazdy, ale również poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z pojazdu. Zwiększone drgania i duże siły mają negatywny wpływ na konstrukcję samochodu poprzez wybijanie mocowania wahaczy oraz amortyzatorów. Może to doprowadzić do szybszego pojawienia się korozji, jak i doprowadzić do uszkodzenia podzespołów w samochodzie, które decydują o prawidłowym działaniu całego pojazdu.
2. Nie szarżuj!
Zwykły miejski samochód to nie pojazd wyścigowy, dlatego ostre przyspieszanie, hamowanie oraz pokonywanie zakrętów jak na torze wyścigowym, a także ignorowanie nierówności i dziur w jezdni, może być dla niego zabójcze. Jakie mogą być konsekwencje takiego jeżdżenia? Przede wszystkim prowadzi to do szybszego zużycia elementów eksploatacyjnych, takich jak układ hamulcowy, zawieszenie czy sprzęgło. Może być jeszcze gorzej – brawurowa jazda niedostosowana do warunków na drodze i możliwości samochodu, może skończyć się poważnymi uszkodzeniami poszczególnych podzespołu, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych wycieków. W niektórych silnikach może dojść nawet do uszkodzenia głowicy.
3. Walcz z brudem nie tylko latem!
Jeżeli tak jak większość posiadaczy samochodów, omijasz myjnie szerokim łukiem w miesiącach zimowych – musisz natychmiast to zmienić! Zaniedbanie czyszczenia pojazdu, szczególnie zimą, gdy drogi posypane są solą, może przyspieszyć procesy powstawania korozji, która jest niczym nowotwór dla pojazdów mechanicznych.
4. Świecące się kontrolki to nie lampki choinkowe
Kontrolki świecące się w różnych kolorach na Twojej desce rozdzielczej to nie ozdoby – sygnalizują problemy oraz awarie, które pojawiły się w Twoim samochodzie, a które mogą zaburzać jego pracę. Poszczególne kolory mają odmienne znaczenie:
• Zielone to kontrolki informacyjne, np. o włączonych światłach czy kierunkowskazach.
• Żółte lampki informują o konkretnych problemach. Może to być informacja o niskim poziomie płynu do spryskiwaczy, rezerwie paliwa, ale też o niskim poziomie oleju silnikowego. Najpoważniejszą żółtą kontrolką jest tzw. check engine, czyli kontrolka silnika. Ignorowanie tej kontrolki może doprowadzić do poważnej awarii niewłaściwie działającego układu, a w konsekwencji nawet do uszkodzenia silnika.
• Czerwone kontrolki informują o poważnych problemach, jak spadek ciśnienia oleju w silniku czy zbyt wysoka temperatura cieczy chłodzącej. Ich ignorować nie wolno.
Jak dbać o samochód? Przede wszystkim pamiętaj, że im uważniej eksploatujesz swój samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że posłuży Ci na dłużej. Styl Twojej jazdy oraz takie drobne rzeczy jak regularne mycie mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie całego pojazdu. Nie lekceważ drobnych usterek i dbaj o szczegóły!