Od 1 stycznia 2020 roku w życie weszła ustawa dająca policji możliwość weryfikacji przebiegu pojazdu podczas kontroli drogowej. Każde nasze spotkanie z policją na drodze może zakończyć się takim właśnie sprawdzeniem.
Policjant podczas kontroli drogowej będzie mógł zajrzeć do kabiny samochodu w celu odczytania licznika kilometrów, a następnie tą wartość zweryfikuje w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Cofanie licznika samochodu to zmora wielu osób, które planują zakup używanego samochodu od polskiego właściciela, czy też świeżo sprowadzonego z zagranicy. Według danych wynika, że nawet 80% importowanych aut miało cofnięty licznik. Takie działania wprowadzają w błąd potencjalnego nabywce używanego samochodu.
Nowe przepisy dotyczyć będą również świeżo sprowadzonych pojazdów. Policja sprawdzi:
- przebieg takich pojazdów,
- numer VIN.
Nie będzie obowiązku kontroli stanu licznika dla pojazdów:
- holowanych,
- przewożonych na lawetach.
Nie tylko policja może skontrolować stan licznika samochodu
Nowe uprawnienia mają nie tylko policjanci, ale wszystkie służby mundurowe upoważnione do kontrolowania kierowców. Dodatkowo kierowca, który wymienia licznik w samochodzie będzie musiał zgłosić ten fakt w stacji kontroli pojazdów
Co grozi za cofanie licznika?
Cofanie licznika jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nowe przepisy mają ukrócić proceder cofania liczników samochodowych – czy poskutkuje? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.