Co prawda w tym roku zima nas nie rozpieszcza, śniegu brak, a temperatura rzadko kiedy przekroczyła -10℃. To nie zmienia faktu że mamy teraz okres zimowy i w każdym momencie śnieg i niska temperatura może nas zaskoczyć. Dlatego warto zawczasu zadbać odpowiednio o swój samochód, aby uniknąć później przykrych konsekwencji.
Wymiana opon na zimowe, to podstawa jeżeli chcemy być odpowiednio przygotowanym. Opony powinniśmy zmieniać gdy średnia temperatura spadnie poniżej 10℃, ponieważ letnie opony już inaczej będą się zachowywały niż przygotowane do niskich temperatur opony zimowe. Dodatkowo pamiętać trzeba o wymianie płynów w spryskiwaczach, tak żeby nie zamarzły podczas mrozów.
W okresie zimowym na drogach za pewne spotka nas kontakt z solą drogową, która jest bardzo niebezpieczna dla nieprzygotowanych samochodów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby mycie i woskowanie auta jeszcze jesienią. To powinno odpowiednio zabezpieczyć nasz pojazd przed osadzaniem się soli. Woskowane auto trudniej jest ubrudzić, a sól ma trudniej utrzymać się na karoserii. Dobrym pomysłem byłoby jeszcze polerowanie auta, dzięki któremu usuniemy mikrorysy powstałe na karoserii, co uchroni nas przed osadzaniem się wody i soli jeszcze lepiej.
Jeżeli mówimy o zabezpieczeniu karoserii, to nie sposób pominąć odpowiedniego zabezpieczenia naszego podwozia, które jest bardzo narażone na działanie wody, soli i niskich temperatur. Taki zabieg często zmusza nas do odwiedzenia warsztatu samochodowego, ponieważ nie każdy posiada odpowiednie do tego narzędzie typu podnośnik lub kanał, dzięki któremu moglibyśmy dokładnie nałożyć specjalny preparat na całą powierzchnie podwozia.
Czy myć samochód zimą?
Pytanie, które bardzo często pada. Jak wielu jest kierowców na polskich drogach, tak wiele jest opinii związanych z myciem auta zimą. Duża część osób twierdzi że nie powinno się myć samochodu przy niskich temperaturach, co naszym zdaniem jest dosyć racjonalne i tak jak wspominaliśmy wcześniej, dokładne mycie i woskowanie samochodu jesienią lub gdy temperatura nie jest poniżej 0℃ – jeżeli chodzi oczywiście o mycie, bo woskowanie przy niskich temperaturach jest nie zalecane – całkowicie wystarczy.
Jednakże bywają sytuacje w których musimy umyć w końcu nasz samochód, często w przypadkach gdy brud, błoto pośniegowe oraz pozostałości soli w znacznych ilościach osadzą się na naszym samochodzie. W takich przypadkach zgubnym będzie wyczekiwanie wiosny. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest mycie auta ręcznie ciepłą wodą, najlepiej w słonecznym miejscu oraz przy w możliwie wysokiej temperaturze. Dodatkowo po takim zabiegu należy porządnie osuszyć samochód, tak żeby nie pozostawiać wody na karoserii, która mogłaby zamarzając tworzyć uszkodzenia.
Ponadto nie zapominajmy o tym, aby wyposażyć się w odpowiednie narzędzia typu szczotki do zmiatania śniegu z samochodu, który spadając w trakcie jazdy może znacznie nam oraz innych kierowcą, utrudnić kierowanie pojazdem. Obowiązkowym wyposażeniem jest również skrobaczka do szyb, która na pewno przyda się rano.