Bardzo niskie temperatury, silny wiatr i oblodzenia to czynniki, które mogą sprawić, że pokonanie trasy stanie się niebezpieczne nawet dla doświadczonego kierowcy. W nadchodzących dniach w związku z wyjątkowo mroźną pogodą powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przygotowaliśmy dla Was kilka najważniejszych wskazówek, z którymi łatwiej będzie Wam zadbać o bezpieczeństwo na drogach.
Zadbaj o swoje auto zimą!
W ostatnim wpisie podzieliliśmy się z Wami najważniejszymi kwestiami związanymi z przygotowaniem auta do sezonu zimowego. Gdy nasze auto ma już niezbędne opony zimowe warto jeszcze raz sprawdzić płyn do spryskiwaczy. Ważne by stosować specjalny zimowy płyn niezamarzający nawet przy mrozie sięgającym -20 stopni. Warto zwrócić uwagę na specyfiki przygotowane w nanotechnologii. Dzięki temu cząsteczki płynu tworzą warstwę ochronną uodporniającą w istotnym stopniu szybę na zabrudzenia.
Zadbajmy o widoczność również dokładnie odśnieżając szyby i usuwając z nich lód za każdym razem, gdy siadamy za kółko. Najlepiej w tym celu skierować nawiew ciepłego powietrza na szyby i systematycznie usuwać lód. Pamiętaj jednak, że potrwa to kilka minut. Istnieją również środki odmrażające do szyb, które warto zabierać ze sobą w drogę.
Przy bardzo wysokim mrozie powinniśmy też pamiętać o nasmarowaniu uszczelek i zamków. Specjalne środki pielęgnacyjne na bazie wazeliny pomogą zapobiec przymarzaniu zamków. Na takie sytuacje dobrze zabezpieczyć się nosząc w torbie lub plecaku środek do odmrażania zamków.
Kierowcy z autami z silnikiem Diesla muszą szczególnie uważać na paliwo w okresie zimowym. Kryształki parafiny wytrącone z oleju napędowego w niskich temperaturach mogą być przyczyną problemów z rozruchem silnika.
Nie powinniśmy też myć auta na silnym mrozie sięgającym -10 stopni Celsjusza. Niewysuszona woda może wnikać do niewielkich szczelin naszego auta po czym zamarzać i rozsadzać go od środka. Jeżeli auto wymaga mycia, zadbajmy o szampon z zawartością wosku.
Zachowaj wzmożoną ostrożność
Bezpieczna jazda zimą to nie tylko przygotowanie auta. Siadając za kierownicą zimą powinniśmy zachować na drodze wzmożoną ostrożność.
Przede wszystkim dostosujmy prędkość do panujących warunków. Nie śpieszmy się. Na oblodzonej drodze droga hamowania wydłuża się nawet 10 razy! Dlatego powinniśmy zawsze zachowywać bezpieczne odległości i zaczynać hamować wcześniej niż w lecie. Unikajmy też gwałtownych skrętów, które mogą powodować stracenie kontroli nad autem. Nawet przy małej prędkości na oblodzonej drodze możemy wpaść w poślizg. W takich przypadkach często puszczenie gazu lub hamulca wpływa na poprawę sterowności.
Udane wyjście z poślizgu wymaga znajomości auta i wprawy. Przyjęło się, że dobre rezultaty daje hamowanie pulsacyjne połączone z jednoczesnym skrętem kierownica w kierunku sunięcia się samochodu. Dzięki temu auto się naprostuje i uda się odzyskać nad nim kontrole. Należy pamiętać jednak, że wszystko zależy od specyfiki naszego auta i sytuacji na drodze.
Obserwuj innych
Przygotowanie auta oraz nasza ostrożność to podstawa. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają dlatego największym zagrożeniem dla kierowców są oni sami. Dlatego powinieneś mieć ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Gdy widzisz natomiast osoby stwarzające niebezpieczeństwo na drodze alarmuj policje. W ten sposób przyczyniasz się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Niezwykle cenne mogą być nagrania z samochodowych rejestratorów trasy. W przypadku kolizji pomogą Ci wyjaśnić sytuacje.