Kamerki samochodowe w przeciągu zaledwie kilku lat zrobiły na polskim rynku niesamowitą karierę. Ich sukces nie powinien zaskakiwać – stosunkowo niewielka kwota wydana na kamerkę może w wielu sytuacjach uratować przysłowiową skórę, czemu sprzyjają coraz bardziej rozbudowane funkcje i tryby nagrywania implementowane przez ich producentów w kolejnych generacjach. Nie każdy jednak chce przeznaczać 600, 1000 lub więcej złotych na najbardziej zaawansowany produkt dostępny na rynku, woląc zdecydować się na model z niższej półki cenowej, mający realizować jedynie swoją podstawową funkcję, czyli nagrywanie filmów w przyzwoitej jakości. Na co należy zwracać uwagę decydując się na budżetowy rejestrator jazdy?
Brak efektu rybiego oka
Efekt rybiego oka jest zjawiskiem niepożądanym – nagranie wygląda tak, jakby było kręcone przez wizjer w drzwiach, co pogarsza jego jakość, zaburza proporcje oraz utrudnia dostrzeżenie detali znajdujących się „po bokach”. W nowoczesnych kamerach efekt ten praktycznie nie występuje, jednak zdarzają się na rynku – szczególnie w różnych marketach – tanie podróbki z Azji, sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach, wykorzystujące komponenty niskiej jakości obarczone wspomnianą wadą.
Szerokie kąty widzenia
Wybierając kamerę należy też upewnić się, że zapewnia ona dostatecznie szerokie pole widzenia, pozwalając nie tylko na rejestrowanie wąskiego wycinka przestrzeni bezpośrednio przed pojazdem, ale również to co dzieje się po lewej i prawej stronie.
Nagrywanie przynajmniej w HD
O ile w poprzednich przypadkach mieliśmy do czynienia z przypadłościami typowymi głównie dla urządzeń z czasów początku „bumu” na kamerki, które dzisiaj występują niezwykle rzadko, o tyle niska rozdzielczość w jakiej rejestrowane są nagrania to prawdziwa zmora tańszych modeli kamer. Zwrócenie uwagi na to, aby wybierany przez Nas produkt zapewniał nagranie w rozdzielczości co najmniej 720p jest istotne z jeszcze jednego powodu. Kamery dotknięte „pikselozą” są też najczęściej wyposażone w przetworniki obrazu o bardzo niskiej jakości, przez co nagranie jest nie tylko niewyraźne, ale może mieć również zaburzoną paletę barw, a na nagraniach wykonanych w nocy trudno będzie dostrzec cokolwiek.
Jakość nagrań w nocy
Skoro jesteśmy przy jakości nagrań w nocy – to kluczowy element w przypadku budżetowych modeli, które najczęściej bardzo słabo radzą sobie z rejestrowaniem obrazu po zmroku. Co prawda po kamerze za mniej niż 200 zł trudno oczekiwać jakości oferowanej przez znacznie droższe modele, jednak mimo wszystko nagranie (przynajmniej w obrębie snopa świateł reflektorów samochodu lub ulicznej latarni) powinno być na tyle wyraźne, aby można było bez problemu dostrzec co się nim dzieje.
Opinie użytkowników
Cennym źródłem informacji dotyczących danego modelu są merytoryczne komentarze ze strony jego użytkowników. W przypadku tańszych kamerek ich największą wadą jest najczęściej trwałość – wszak stosunkowo niska cena nie bierze się znikąd. Dlatego w trakcie poszukiwań warto uwzględnić doświadczenia innych nabywców. Jak mawia porzekadło – chytry dwa razy traci, dlatego czasami lepiej dołożyć kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niż pozornie zaoszczędzone pieniądze po kilku tygodniach dokładać do nowej kamerki lub tracić czas dochodząc swoich praw u sprzedawcy.