Bezpieczeństwo jazdy to nie tylko kwestia naszych umiejętności, ale i odpowiedniego przygotowania. Rutynowe podejście potrafi sprawić, że nawet doświadczony kierowca może popełnić wręcz szkolne błędy. Od przygotowania zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego nie wolno nam jego lekceważyć.
Jak zadbać o odpowiednią i komfortową pozycje?
Przede wszystkim powinna ona zapewnić dobra widoczność, wygodne ułożenie rąk na kierownicy oraz swobodny dostęp do pedałów. W tym celu należy regulować wysokość fotela, jego oparcia oraz odległość siedzenia od pedałów. Częstym błędem kierowców jest mocne oddalenie fotela od kierownicy, a zatem również od pedałów. Powoduje to, że nogi pracują wówczas w pozycji wyprostowanej. To błąd ponieważ gdy zajdzie konieczność nagłego hamowania trzeba jak najsilniej nadepnąć pedał hamulca. Można to zrobić tylko wtedy, gdy nogi są zgięte w kolanach. W następnej kolejności powinniśmy upewnić się, że ochraniający nas przed uderzeniami z tyłu zagłówek zabezpiecza całą głowę. Po każdej zmianie ustawienia fotela kierowcy powinniśmy upewnić się, czy ustawienia lusterek bocznych oraz wewnętrznych wciąż są prawidłowe. Przy korygowaniu ich ustawienia należy pamiętać o dwóch zasadach:
- Lusterko wewnętrzne zapewnia widoczność całej tylnej szyby
- Lusterka zewnętrzne zapewniają wystarczającą widoczność boku oraz przestrzeni za autem (zminimalizowanie martwego pola)
O czym najczęściej zapominamy?
- Zapięcie pasów – wciąż dla wielu stanowi to uciążliwą konieczność. To błędne podejście, ponieważ od ich odpowiedniego zapięcia może zależeć nasze zdrowie. Szczególnie widoczny jest ten problem wśród pasażerów w tylnej części auta, którzy często uważają, że są tam wystarczająco bezpieczni.
- Niezbędne dokumenty – od 1 października 2018 r. można zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC. Nadal trzeba mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.