Na pewno chcesz by silnik Twojego auta zachował sprawność przez wiele lat. Dlatego pamiętaj o oleju silnikowym – od terminów jego wymiany oraz jakości zależy stan silnika Twojego auta.
Na co wpływa olej silnikowy?
Zadaniem oleju silnikowego jest zapewnienie odpowiedniego smarowania w jednostce napędowej. Wiele jej poszczególnych podzespołów pracuje z dużą prędkością oraz poddawanych jest sporym obciążeniom. Brak oleju sprawiłby, że silnik zostałby uszkodzony już po kilku minutach od uruchomienia. Ponadto olej silnikowy ogranicza ciepło, rozprasza zanieczyszczenia oraz chroni wnętrze jednostki przed korozją.
Jak często wymieniać olej?
Od częstotliwości wymiany zależy jak dobrze olej silnikowy spełnia swoje zadanie. Zazwyczaj regularność wymiany oleju ustala producent samochodu i umieszcza te informacje w instrukcji obsługi pojazdu. Współczesne auta wymagają wymiany najczęściej co 30 tys. km. Auta ze starszych roczników w zależności od marki nawet co 10 tys. km. Powodem tej zmiany jest zaciętej konkurencji na rynku motoryzacyjnym i dążenia do jak największego komfortu użytkowania aut.
Wygodnym rozwiązaniem dostępnym w nowszych autach jest komputer pokładowy, który informuje za ile kilometrów należy dokonać wymiany oleju. Wynik ten jest obliczany na podstawie kilku czynników.
O czym należy pamiętać?
Nie wolna zapominać, że terminy wymiany zasugerowane w instrukcji dotyczą samochodów sprawnych i eksploatowanych w odpowiedni sposób. Dlatego też w zależności od eksploatowania
i stylu jazdy musimy brać odpowiednią poprawkę na sugerowany termin. Na szybszą wymianę wpływają czynniki takie jak:
- Podróżowanie w trudnych warunkach jazdy
- Wysoki stopień zapylenia
- Jazda w terenie miejskim na krótkich dystansach
- Posiadanie turbosprężarki
- Instalacja LPG
Nawet, jeżeli w ciągu roku pokonujemy mniej niż 10 tys. km, wielu ekspertów sugeruje wymianę oleju raz do roku.