Niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu to obowiązujący od 1 czerwca 2017 roku nowy rodzaj przestępstwa drogowego. Jakie grożą konsekwencje za brak zastosowania się do tego nakazu?
Niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego
Brak reakcji na nakaz zatrzymania nie skoczy się wyłącznie na mandacie. Od czasu wprowadzenia w 2017 przestępstwa drogowego jakim jest niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu niesubordynowanemu kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Przepis ten dotyczy sytuacji pościgu policyjnego, czyli nie będzie dotyczył standardowej kontroli drogowej, gdy radiowóz był zaparkowany na poboczu. Sąd wydający wyrok pozbawienia wolności jest także zobligowany orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Trwanie zakazu może wynosić od roku do nawet 15 lat. Przepisy dotyczą wszelkich pojazdów wyposażonych w silnik. Kwalifikują się one również do osób nie posiadających prawo jazdy. Zmiany w prawie podyktowane są niebezpieczeństwem, jakie wywołują pościgi na drogach. Dotychczas taka sytuacja traktowana była jako wykroczenie, której konsekwencją była grzywna i do 30 dni aresztu.
Kto może nakazać zatrzymanie pojazdu?
Prawo do zatrzymania pojazdu przysługuje Policji, inspektorom Transportu Drogowego, funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej. W terenie zabudowanym oraz po okazaniu legitymacji służbowej prawo takie posiadają także policjanci nieumundurowani.
Zgodnie z przepisami art. 178b kodeksu karnego prawidłowe polecenie zatrzymania powinno być wydane przy użyciu sygnałów dźwiękowych lub świetlnych, w warunkach dostatecznej widoczności. Jeżeli takich nie ma, do wydania nakazu policjant musi użyć latarki z czerwonym światłem lub specjalnej tablicy ze światłem odblaskowym lub czerwonym. Co ważne, oba pojazdy muszą znajdować się w ruchu.
Podstawa prawna
• Art. 42 par 1a pkt 1 i art 178b ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600z późn. zm.)
• Art. 92 par 2 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)
• Par 2 i 3 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. z 2008 r. nr 132, poz 841 ze zm.)