Codziennie kontroli trzeźwości poddawane są setki kierowców. Do badań wykorzystywane są specjalistyczny sprzęt jakim są alkomaty. Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne mogą być zawodne. Musimy pamiętać, że urządzenia te badają stan trzeźwości w wydychanym powietrzu, a nie we krwi co może prowadzić do błędnych ocen.
Słodycze z alkoholem
Jeżeli spożywałeś słodycze z alkoholem poinformuj przed kontrolą o tym policjanta. Alkomat może wskazać obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego też w takiej sytuacji dokonywane są dwa pomiary w odstępnie 15 minut. Pozwala to wykluczyć wskazywanie alkoholu resztkowego w jamie ustnej. Jeżeli pomimo pewności o naszej trzeźwości alkomat wskazuje obecność alkoholu należy zakwestionować uzyskany wynik i poddać się laboratoryjnemu badaniu krwi. Istnieje ryzyko, że produkty zawierające śladowe ilości alkoholu mogą zafałszować wynik trzeźwości.
Owoce, a wynik trzeźwości
Częstą wymówką kierowców, których wynik wskazuje ponad 0,2 promila jest spożywanie jabłek. Według opinii policji niemożliwe jest, by z powodu owoców przekroczyć granice powodującą wykroczenie. Podobnie nie powinniśmy się martwić się o wynik kontroli, jeżeli korzystaliśmy z płynu do płukania ust.
Kontrola trzeźwości palaczy
Zgodnie z nowymi regulacjami kontrolę trzeźwości nie można przeprowadzić przed upływem 15 minut od spożywania alkoholu, palenia tytoniu oraz produktów podobnych jak papierosy elektroniczne. To ważna zmiana, ponieważ w wielu liquidach można znaleźć miedzy innymi alkohol etylowy.
Wyniki kontroli
Pamiętaj, że za posiadanie alkoholu we krwi grozi szereg konsekwencji.
Kara za jazdę po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila)
- wykroczenie
- 10 pkt karnych
- grzywna od 50 zł do 5000 zł
- od 5 do 30 dni pozbawienia wolności
- od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów
Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości 2018 (powyżej 0,5 promila)
- przestępstwo
- 10 pkt karnych
- grzywna uzależniona od dochodów
- od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
- do 2 lat pozbawienia wolności (do 12 lat recydywiści i sprawcy wypadków śmiertelnych)
- od 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów
W ostatnich latach liczba nietrzeźwych kierowców spada. W 2014 roku przestępstwo polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu substancji odurzających stwierdzono w przypadku 74 438 kierowców. W następnym roku liczba ta drastycznie spadła do 64 579 osób, by w 2016 roku osiągnąć pułap 60 649 stwierdzonych przypadków złamania prawa.