Trudne zimowe warunki zwiększają ryzyko wypadków, stłuczek oraz awarii. Pamiętajmy, by w takim sytuacjach prawidłowo oznakować nasze auto by bezpiecznie wyjść z zaistniałej sytuacji. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.
Sygnalizowanie postoju awaryjnego reguluje artykuł 50. kodeksu drogowego. Zgodnie z jego zapisami kierujący pojazdem jest zobowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku na:
- autostradach i drogach ekspresowych;
- na pozostałych drogach twardych;
- poza obszarem zabudowanym, w razie postoju na jezdni, w miejscu gdzie jest to zabronione, a na poboczu, jeśli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości;
- w obszarze zabudowanym, w razie postoju na jezdni, w miejscu gdzie jest to zabronione.
Jak sygnalizować postój?
To w jaki sposób sygnalizować postój awaryjny uzależnione jest od typu drogi na jakiej doszło do zdarzenia. Musimy pamiętać, że sygnalizowanie unieruchomienia pojazdu obowiązuje przez cały czas jego postoju.
Autostrady i drogi ekspresowe – mamy obowiązek sygnalizować postój w każdym przypadku, bez względu czy pojazd znajduje się na jezdni czy pasie awaryjnym.
- Włącz światła awaryjne, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, pozycyjne
- Umieść trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za pojazdem
- Trójkąt postaw na jezdni lub poboczu, w zależności od tego, gdzie doszło do unieruchomienia pojazdu
Obszar zabudowany
- Włącz światła awaryjne lub pozycyjne
- Postawienie trójkąta tuż za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr
Na pozostałych drogach
- Włącz światła awaryjne (lub pozycyjne gdy nie ma tych pierwszych)
- Postaw trójkąt odblaskowy w odległości minimum 30, a maksymalnie 50 metrów za pojazdem
Chociaż nie wymagają tego przepisy wskazane jest założenie na czas rozwiązywania problemu kamizelki odblaskowej. Na pewno w trudnych warunkach atmosferycznych może przyczynić się do poprawienia bezpieczeństwa.
Co grozi za brak sygnalizacji?
Auto stojące w miejscu zabronionym z powodu usterki czy wypadku bez odpowiedniego oznakowania naraża jego kierowcę na mandat w wysokości 150 zł. Pojazd może zostać również odholowany na policyjny parking. Warto pamiętać, że nieuzasadnione używanie świateł awaryjnych również podlega surowej karze w wysokości nawet 500 zł.