Ostatnie ciepłe dni spowodowały, że ulice w Polskich wsiach i miastach wypełniły się entuzjastami rowerowych podróży. Polacy zakochali się w nich ponieważ nie tylko przyjemnie spędzają czas z bliskimi, ale dbają również o zdrowie i ekologie. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie opracowanie w którym powiemy CI jak spokojnie i bez zagrożeń poruszać się na naszych drogach rowerem.
Kim jest rowerzysta?
Rowerzysta – zgodnie z polskimi przepisami – jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Cyklista ma więc prawa, ale i obowiązki.
Rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach
Zgodnie z przepisami nie ma w Polsce takiego obowiązku. Należy jednak pamiętać, że kask może ograniczyć ryzyko uszkodzenia głowy nawet o 70%. Dlatego też pilnujmy szczególnie by nasze dzieci były odpowiednio zabezpieczone zarówno podczas nauki jazdy jak i rowerowych wycieczek. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie regulacje dotyczące kasków zostaną zaostrzone.
Rowerzysta nie może poruszać się autostradą i drogą ekspresową
Co jakiś czas słyszymy o rowerzystach poruszających się na autostradach. Przypominamy. Rowerzyści kategorycznie nie mogą korzystać z dróg szybkiego ruchu. Mandat za wjazd rowerem na taką drogę wynosi 250 zł.
Rowerzystom wolno jeździć obok siebie
Zgodnie z Art. 33. Prawa o Ruchu Drogowym rowerzystom wolno jeździć parami pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W grupie zazwyczaj najbezpieczniej poruszać się gęsiego oraz zgodnie z powyższym przepisem parami. W rzadkich przypadkach sprawdzi się jazda w tzw. roju.
Rowerzysta ma obowiązek korzystania z dróg dla rowerów
Jeżeli zgodnie z naszym kierunkiem jazdy przebiegają trasy rowerowe mamy obowiązek z nich korzystać. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości 50 zł.
Rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych
Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzystom zabrania się przejazdów wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych. Dla rowerzystów dedykowane są specjalne przejazdy dla rowerów w odpowiedni sposób oznaczone. Gdy takowego nie ma, ma obowiązek zsiąść z roweru i przeprowadzić go. Nie stosując się do przepisu ryzykujesz mandatem w wysokości 200 zł
Rowerzysta czasem może jeździć po chodniku, zamiast po ulicy
Rowerzysta może poruszać się chodnikiem pod warunkiem, że:
- opiekuje się dzieckiem na rowerze do 10 lat
- dozwolona prędkość na drodze jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości
- warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)
Rowerzystom wolno w wyprzedać z prawej strony i przeciskać się w korku
Zgodnie z przepisami rowerzystą wolno wyprzedać w korku pod warunkiem, że nie najeżdża na linię ciągłą i nie zahaczą o żadne auto. Omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu jest dozwolone. Jednak zdaniem wielu kierowców stwarza to duże niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Dużo kontrowersji budzi też możliwość wyprzedzania pojazdów przez rowerzystów z prawej strony. Kierowcy aut często zapominają, że rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy jedzie na równi z samochodem lub szybciej i chce przejechać przez skrzyżowanie na wprost, a kierowca skręca w prawo, przecinając jego tor jazdy. Taka sytuacja jest powodem częstych kolizji.
Podsumowanie
Podróżując na Polskich drogach czy to rowerem czy autem mamy obowiązek znajomości przepisów ruchu drogowego. Niestety nie mamy gwarancji, że inni uczestnicy ruchu je znają. Dlatego też pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania i dziel się wiedzą o bezpiecznej jeździe z innymi.