Często podczas kolizji drogowej poszkodowana osoba nie może kontynuować dalszej podróży ze względu na zbyt duże uszkodzenie samochodu. Wówczas musimy wzywać pomoc drogową, a to niestety wiąże się z pewnymi kosztami. Jak ich uniknąć? Czy sprawca kolizji pokryje koszty holowania ze swojego OC? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.
Odpowiadając na wyżej wymienione pytania warto zajrzeć do Kodeksu Cywilnego, znajdziemy tam art. 361 § 2, który stanowi iż:
”W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.”
Koszt holowania pojazdu poszkodowanego w wypadku drogowym to typowy przykład uszczerbku majątkowego, straty rzeczywistej, powodującej zmniejszenie majątku poszkodowanego.
Dlatego, nie ma wątpliwości iż poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów holowania samochodu do warsztatu lub wyznaczonego miejsca. Ubezpieczyciel sprawcy jest zobowiązany do zwrócenia kosztów takiego holowana.
Warto dodać na końcu tego artykułu, że A2 Pomoc Drogowa oferuje holowanie pojazdu poszkodowanego nieodpłatnie. Na podstawie Umowy Przelewu rozliczamy się z ubezpieczycielem sprawcy kolizji lub wypadku. Dzięki temu poszkodowany nie musi martwić się o formalności związane ze zwrotem kosztów za holowanie pojazdu.